INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Rrjetet sociale po shtojnë depresionin. Ja pse

Rrjetet sociale po shtojnë depresionin. Ja pse

Publikuar më: 10:37 14-11-2018

Përdorimi i mediave sociale rrit depresionin dhe vetminë. Konfirmimi vjen nga një studim eksperimental në Facebook, Instagram dhe Snapchat i kryer nga Universiteti i Pensilvanisë, i cili tregon një marrëdhënie shkakësore midis kohës së shpenzuar në platformat sociale dhe një rënie në mirëqenien.

Hulumtimi, i botuar në Journal of Social and Clinical Psycology, shqyrtoi 143 studentë universitarë dhe kohën që kaluan në mediat sociale, të certifikuara nga iPhone. Pjesëmarrësve iu kërkua të përgjigjen në pyetjet rreth gjendjes shpirtërore dhe mirëqenies; më vonë u formuan dy grupe, një për kontroll dhe një për reduktimin e përdorimit të rrjeteve sociale 10 minutëshe për secilën prej tre platformave, të cilat janë më të përdorurat nga studentët e përfshirë, për tre javë.

Instagram Banner

Me këto të dhëna, studiuesit shqyrtuan nivele të disponimeve të caktuara të tilla si ankthi, depresioni dhe vetmia: "Përdorimi i mediave sociale më pak se zakonisht nxori një rënie të ndjeshme të depresionit dhe vetmisë. Këto efekte janë veçanërisht të theksuara për njerëzit që ishin më të dëshpëruar kur hynë në studim, "shpjegon psikologu Melissa G. Hunt, autor i hulumtimit. Kjo nuk do të thotë se 18-22 vjeçarët duhet të ndalojnë përdorimin e mediave sociale - thekson ai - por reduktimi i përdorimit të tyre nuk do të dëmtonte.
"Mund të duket e çuditshme që përdorimi i më pak rrjetet sociale të bën që të ndihesh më pak i vetëm, por disa botime në këtë temë tregojnë se ka një konfrontim të fortë shoqëror: kur shikoni në jetën e njerëzve të tjerë, veçanërisht në Instagram, është e lehtë të konkludohet se jeta e të gjithë të tjerëve janë më të bukura ose më të mirë se të tyre ", përfundon Hunt.
©insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0035240650177002