INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Qeveria kineze kundër shkencëtarit që redaktoi genet njerëzore

Qeveria kineze kundër shkencëtarit që redaktoi genet njerëzore

Publikuar më: 11:05 29-12-2018

Shkencëtarët kinezë që redaktuan genet njerëzore kanë humbur kontaktin me pacientët që kanë trajtuar, sipas një raporti të ri Wall Street Journal. Shkencëtarët perëndimorë nuk janë të vetmit që ngritën shqetësim pasi Dr He Jiankui pohoi në nëntor se ai ndryshoi ADN-në e vajzave binjake për t'i bërë ato rezistente ndaj infeksionit me virusin AIDS. Zëvendës Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë i Kinës ka dënuar kërkimin si  'të papranueshëm' dhe tha se ministria ka kundërshtime të forta lidhur me eksperimentet e raportuara. Qeveria kineze ka urdhëruar një ndalesë për punën e të gjithë ekipit mjekësor që pretendoi se kishte ndihmuar Dr He në hulumtimin e tij. Universitetet dhe policia po hetojnë gjithashtu. Dhe një grup shkencëtarësh kryesorë deklaruan se bota nuk është gati për foshnjat e gjenuara nga genet, duke ndjekur pretendimet e Dr He. Shumë argumentuan se eksperimenti  ishte i papërgjegjshëm pasi ende nuk dihet diçka për rreziqet ose sigurinë e tij.  Deklarata e Dr Jiankui, nxiti zemërim në komunitetin shkencor botëror, me disa ekspertë që e quajtën punën 'monstruoze'. Studiuesit në konferencën në Hong Kong ku ai zbuloi eksperimentin e tij, u bën jehonë këtyre shqetësimeve, duke thënë se ende ishte shumë shpejt për të bërë ndryshime të përhershme në ADN që mund të trashëgohen nga gjeneratat e ardhshme, siç thotë Dr.

Article Logic
Execution time: 0.0035421848297119