INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Njihuni me Seabin, pajisja që do të shpëtojë oqeanet nga plehrat!

Njihuni me Seabin, pajisja që do të shpëtojë oqeanet nga plehrat!

Publikuar më: 16:41 30-12-2015

Gjithçka filloi me dy sërfista, të cilëve u “erdhi në majë të hundës” duke parë plehra në oqean dhe kështu vendosën të merrnin situatën në dorë.

Andrew Turton dhe Pete Ceglinski krijuan “seabin”, një kosh plehrash automatic I cili mbledh duke thither plehrat që lundrojnë në ujë, naftë si dhe solucione të ndryshme duke e pastruar oqeanin për 24 orë gjatë 7 ditëve të një jave. Seabin është projektuar që të vendoset në porte të ndryshme dhe të pastrohet vazhdimisht pasi të ketë mbledhur plehrat. Kjo është alternative që dy djemtë revolucionarë japin për të zgjidhur problemin e ndotjes së detërave. Në këtë mënyrë oqeanet do të jenë më të pastër dhe jeta në to do të jetë më e shëndetshme. Turton dhe Ceglinski po e shesin këtë project për 236 mijë dollarë.

 
Trash Can for the Ocean

They were sick of seeing trash in the water, so they created "seabin" -- a trash can for the ocean. This is how it works.

Posted by The Weather Channel on Thursday, December 24, 2015
Article Logic
Execution time: 0.003532886505127