INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Njerëzit që kanë këto 5 punë kanë më shumë mundësi të divorcohen. Nxitoni ta zbuloni!

Njerëzit që kanë këto 5 punë kanë më shumë mundësi të divorcohen. Nxitoni ta zbuloni!

Publikuar më: 13:50 10-01-2018
Njerëzit besojnë se divorci i tyre vjen nga: pabesia, mungesa e komunikimit, etj.
Nathan Yau bëri një statistikë, se cilat janë punët që kanë më shumë mundësi të sjellin divorcin. Anketimi pesëvjeçar  zbuloi se cilat profesione janë të lidhura me normat më të larta të divorcit. Sipas intv.al  më poshtë i keni të renditura:
1. Menaxherët e kazinove
Ky është  profesioni me shkallën më të lartë të shkurorëzimit me 52.9% . Ata  punësohen nga kazinotë dhe kompanitë që veprojnë në dhomat e lojërave për të bashkëvepruar me klientët dhe për t'u siguruar që ata të kenë kënaqësi dhe përvojë të paharrueshme.
Ata punojnë në një sektor  që përfshin ekspozimin ndaj alkoolit dhe bashkëveprimin me shumë njerëz në një mjedis shumë festiv, gjë që mund të rezultojë në humbjen e dikujt", thotë Patricia M. Barbarito, partnere drejtuese në firmën ligjore Einhorn Harris në Neë Jersey.
2. Banakierët
Nuk mund të jetë një surprizë e madhe që numri dy në listë është banakieri, në 52.7%, pasi ata punojnë në një mjedis të ngjashëm me menaxherët e lojrave. Puna e tyre përfshin netët e vona, shumë alkool dhe kontakti  me shumë njerëz të ndryshëm. Sipas intv.al  ata kanë  më shumë mundësi të krijojnë miqësi te reja deri në flirtim. Amy Saunders, një avokat i një familjeje të divorcuar në Boston, shprehet se njerëzit që punojnë banakier kanë më shumë mundësi për të prishur familjen. Sipas tij, banakierët dëgjojnë problemet e njerëzve të tjerë, të cilët mund të hapin një derë për një tradhëti.
3. Stjuardesë
Ndërsa fluturimi në të gjithë globin mund të duket magjepsës, është gjithashtu një profesion që ka shkallën e divorcit prej 50.5%. Ata  janë larg, sipas intv.al  takohen me shumë kandidatë potencialë dhe nuk gjejnë kohë për partnerin e tyre" për shkak të orarit të udhëtimit.
4. Operatorët e biznesit
Shumë korporata të mëdha ende përdorin njerëz për të ndihmuar në nëpërmjet  telefonatave në departamentin e duhur. Por pse kjo punë ka një shkallë divorci prej 49.7%?
Operatori ndërvepron me telefonin me shumë njerëz dhe këto biseda mund të çojnë në krijimin e marrëdhënieve të tjera.
5. Operatorët e marketingut
Kjo punë ka një shkallë divorci prej 49.7% kryesisht për shkak të llojit të stresit që ata durojnë. Ata marrin për të dëgjuar gjithë ditën njerëzi që  i bërtasin dhe  më pas duhet të shkojnë në shtëpi dhe të jenë të sjellshëm në martesën e tyre.
Burimi: Your Tango
Përshtati: Anisa Bega
 
Article Logic
Execution time: 0.0038340091705322