INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ngrohja globale do ndryshoje dhe ngjyrën e oqeaneve

Ngrohja globale do ndryshoje dhe ngjyrën e oqeaneve

Publikuar më: 10:19 05-02-2019

Ngrohja globale dhe temperaturat gjithnjë e në rritje do të ndryshojnë ngjyrën e oqeaneve të botës, duke i bërë ato më të kaltër në dekadat e ardhshme.

Shkencëtarët zbuluan se rritja e nxehtësisë do të ndryshojë përzierjen e fitoplanktonit ose organizmave të vegjël detarë në det, të cilat thithin dhe reflektojnë dritën.
Shkencëtarët thonë se do të ketë më pak prej tyre në ujërat e dekadave të ardhshme.
Kjo do të ndikojë në ndryshimin e ngjyrës në më shumë se 50% të deteve të botës deri në vitin 2100.
Fitoplanktoni luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në oqeanet.
Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se me ngrohjen, oqeanet do të shohin një ulje të fitoplanktonit në shumë vende.
“Ajo që gjejmë është se ngjyra do të ndryshojë, ndoshta jo aq shumë sa do të shihni nga syri, por sigurisht që sensorët do të jenë në gjendje të pranojnë se ka një ndryshim. Dhe ka të ngjarë të jetë një nga sinjalet më të hershme paralajmëruese se ne kemi ndryshuar ekologjinë e oqeanit”, – thotë autori kryesor i studimit për BBC.

Article Logic
Execution time: 0.0034089088439941