INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ndarja e binjakeve. Operacioni rezulton i suksesshëm  [FOTO/VIDEO]

Ndarja e binjakeve. Operacioni rezulton i suksesshëm [FOTO/VIDEO]

Publikuar më: 15:20 22-11-2017

Këto janë Erin dhe Abby dy binjaket që kaluan me sukses një operacion tepër të rrezikshëm.

Binjaket kanë lindur një vit më parë me sindromën "kraniopagus", e cila është forma e rrallë të binjakëve që lindin të bashkuar.

Ato ishin të ngjitura me njëra tjetrën në skajin e kafkës, vend i cili e bënte dhe më të vështirë operacionin.

Pas shumë konsultave me mjekët prindërit e binjakeve vendosën ti operonin, duke marrë parasysh dhe rrezikun që njëra nga binjaket të mos jetonte dhe në rastin më të keq të dyja.

"Kjo është e frikshme por nuk mund të lejojmë që frika të kufizojë aftësinë tonë për të vepruar" u shpreh doktori që i mori përsipër.

Megjithatë pas 11 orësh në sallën e operimit Erin dhe Abby arritën të mbijetonin dhe sot pas 5 muajsh ato kanë nisur të rifitojnë lëvizjet që gjatë kohës që ishin bashkë nuk mundeshin ti kryenin.

469607A900000578-5105515-image-a-1_1511301142220.jpg

45AA4AA600000578-5016367-image-a-21_1508943979430.jpg

45AA58BE00000578-5016367-image-a-13_1508941886760.jpg

45AA594400000578-5016367-image-m-15_1508943848840.jpg

 

Article Logic
Execution time: 0.0083191394805908