INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Lufta kundër drogës, Duterte nën hetim: Më vrisni, mos më burgosni

Lufta kundër drogës, Duterte nën hetim: Më vrisni, mos më burgosni

Publikuar më: 15:39 09-02-2018

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë pritet të hapë një hetim paraprak për krime të kryera nga regjimi i presidentit filipinas, Rodrigo Duterte, në kuadër të asaj që ai e propagandoi si lufta kundër drogës.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeprokurorja Bensouda, e cila ka deklaruar se do të merren në shqyrtim vrasjet e kryera në vendin aziatik.

Vetë kreu i shtetit në reagimin e tij u shpreh se preferon të vritet dhe jo të futet në qeli.

Presidenti Duterte dhe politika e tij për të lejuar vrasjet e shpërndarësve dhe përdoruesve të drogës shkaktoi reagime në shkallë ndërkombëtare.

Article Logic
Execution time: 0.0035600662231445