INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
LG na prezanton me modelin e fundit te TV 8K

LG na prezanton me modelin e fundit te TV 8K

Publikuar më: 21:47 03-01-2019

Para fillimit të shfaqjes së madhe të teknologjisë së CES këtë fundjavë, LG ka shpallur formacionin e saj të parë televiziv për 2019.

Në krye të këtij viti janë televizorët e parë 8K, 88-inç Z9 OLED dhe 75 inç SM99 LCD, të cilat kanë rezolucion katër herë me të lartë të ekraneve 4K aktualë, ose gjashtëmbëdhjetë herë më të larta se HD. Google Assistant dhe ata janë televizorët e parë të shpallur me mbështetjen për versionin më të fundit HDMI, versionin 2.1 dhe normën e lartë të kuadrove (HFR) për shfaqje më të mirë të sporteve, dokumentarëve dhe filmat.

Ndërsa vitin e kaluar ju mund të kontrolloni televizorët LG me Alexa duke përdorur një altoparlant të zgjuar të jashtëm, modelet e këtij viti do t'ju lejojnë të përdorni asistentin zanor duke përdorur një buton Amazon Prime Video që gjendet direkt në distancën e televizorit.
Në total, LG ka shpallur gjashtë vargje televizive të ndryshme. Katër prej tyre, Z9, W9, E9 dhe C9, janë OLED, ndërsa SM9X dhe SM8X janë LCD. Të gjitha modelet OLED dhe LCD 8K do të mundësohen nga gjenerata e dytë e chip Alpha 9 të përpunimit LG, i pajisur me AI që LG premton do të rregullojë ndriçimin dhe zërin e grupit bazuar në përmbajtjen dhe mjedisin e televizorit.

TV-të 8K të LG-së nuk janë të parat në treg (ky çmim i shkon Q900R-së me 85 inç të Samsung), por ato janë të parat që mbështesin HDMI 2.1 nga kutia. Kjo është e rëndësishme, sepse përdorimi i standardeve të vjetra HDMI 2.0 kufizon 8K sinjale në vetëm 30fps ndërsa versioni 2.1 rrit këtë maksimum deri në 60. Televizioni Samsung i 85-inç 8K Q900R pritet të përmirësohet në fund për të mbështetur standardin.

Megjithatë, edhe pajisjet 4K të LG do të përfitojnë nga HDMI 2.1. Përmbajtja 4K do të përfitojë nga mbështetja për shkallë të lartë të kuadrove deri në 120 fps, gjë që rezulton në lëvizje më të butë, më pak të turbullt dhe më shumë detaje në përgjithësi. Kjo do të jetë veçanërisht e dobishme kur të shikoni sportet dhe përmbajtje të tjera ku të shikuarit të lëvizjes është më i rëndësishëm sesa cilësia kinematike. Ndërkohë, eARC do të thotë se mund të transmetohen më shumë të dhëna audio dhe modaliteti automatik i latentit të ulët duhet të zvogëlojë vonesën e hyrjes dhe të bëjë lojërat të duken më reale. Së fundi, frekuenca e ndryshueshme e rifreskimit do të ofrojë funksionalitet të ngjashëm me atë që kemi parë me G-sync dhe Freesync në PC.

Article Logic
Execution time: 0.0033841133117676