INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kujdes! Kjo skemë mashtrimi online vodhi gjysmë milioni dollarë

Kujdes! Kjo skemë mashtrimi online vodhi gjysmë milioni dollarë

Publikuar më: 11:56 24-07-2018

Shpesh ndodh që njerëzit që nuk janë dhe aq të edukuar me skemat e mashtrimeve online të grabiten në kuptimin e plotë të fjalës. Zakonisht mashtrimet ndodhin në faqe të pasigurta, por në rastin për të cilin do të flasim gjërat janë shumë më ndryshe.

Skema e mashtrimit për të cilën do të flasim ka qënë deri dku e papritur. Një kompani e quajtur Intelli Survey ofron gift cards për njerëzit që performojnë më mirë në online survey. Sidoqoftë gërat supozohet të jenë kështu pasi nuk shkuan kështu.

Thomas Scott Taylor, një punonjës i kompanisë në fjalë ka vazhduar për rreth 6 vite një skemë me anë të së cilës ai merrte Gift Cards për veten e tij në vend që t'ia jepte njerëzve që i meritonin sipas politikave të kompanisë. Shuma që accounti i tij ka vjellur është rreth $460,000.

Ai u kap vetëm pas 6 viteve nga shërbimet sekrete dhe policia e Kentaki në SHBA. Gjykata ka vendosur që shtëpia e tij të shitet për të paguar vlerën e kartave të vjedhura të dhuratave. 200 mijë dollarë janë paguar nga Taylor, por mbetet dhe gjysma e shumës e cila do të paguhet nga vlera e shtëpisë së tij që vlen 550 mijë dollarë.

Sccounti i tij ka përdorur një shumë kolosale, por nuk dihet nëse ai ka para të fshehura në emër të njerëzve të tjerë apo nëse ai ka vjedhur para nga të dhënat e klientëve që kompania kishte. Thjesht mos besoni kollaj asnjë kompani me të dhënat tuaja bankare për të qenë të sigurtë.

Article Logic
Execution time: 0.0035359859466553