INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Hetimi 2-vjeçar zbulon se djali i shqiptarit nga Amerika u bë komandant i ISIS-it

Hetimi 2-vjeçar zbulon se djali i shqiptarit nga Amerika u bë komandant i ISIS-it

Publikuar më: 10:53 14-01-2018

“The Atlantic” ka botuar sot një speciale të gjatë për djalin e një shqiptari që është vënë në krye të Shtetit Islamik të Sirisë dhe Irakut (ISIS). Një hetim dy vjeçar ka zbuluar identitetin e një prej disa shtetasve amerikanë që janë radikalizuar dhe kanë marrë poste drejtuese në ISIS. Bëhet fjalë për Zulfi Hoxhën, djali i pronarit të një picerie në New Jersey. Ka pasur edhe raste të mëparshme shqiptarësh të përfshirë në terrorizëm dhe në radhët e ISIS, po asnjë nuk ka arritur në nivelin e Zulfi Hoxhës. Me anë të investigimit kjo media ka zbuluar se Hoxha ka përdorur rrjetet sociale, platformë komunikimi me xhihadistët perëndimorë, por identiteti i tij është zbuluar edhe në një video propagandistike të publikuar nga ISIS. Sipas “The Atlantik” Hoxha është i pari shtatas amerikan që është ngritur në nivele kaq të larta në organizatën e Shtetit Islamik. Hoxha njihet tani si një nga komandantët kryesorë të Shtetit Islamik dhe një nga fytyrat e përpjekjeve të grupit për rekrutim. Sipas të dhënave federale, ai u largua nga SHBA në 6 prill 2015 dhe katër ditë më vonë ndodhej në një kamp stërvitor të ISIS. Për gjashtë muaj sipas disa zyrtarëve të rendit dhe sigurisë, ai ishte personazh në një video të tmerrshme. Këto rrjete janë të rëndësishme për rekrutimin e të rinjve për t’u dërguar në Irak e Siri. Disa prej tyre, si Zulfiu janë lidhur nëpërmjet internetit dhe pastaj me anë të kontakteve të reja, lidhen me ndihmës të ISIS që i sigurojnë udhëtimin drejt Sirisë. Në maj 2017, zyra e medias së ISIS, në provincën Nineveh, në Irak lëshuan një video 45-minuta me titullin: “Ne do t’i kthejmë me siguri në rrugët tona”. Ashtu si shumë video nga ISIS edhe në këtë shfaqen disa luftëtarë vullnetarë nga vende të ndryshme. Një nga njerëzit e maskuar është një amerikan që e quan veten “Abu Hamza al-Amriki.” Duke folur me theks amerikan, ai kritikon Amerikën dhe u bën thirrje besimtarëve në SHBA që të bëjne sulme brenda vendit: “A nuk jeni në gjendje që t’ia ngulni thikën një kafiri? Ta hidhni poshtë nga një ndërtesë? Ta shtypni me makinë? Çlirojeni veten nga zjarri i Ferrit duke vrarë një kafir”. Më pas ai tregon para kamerës disa raketahedhëse, prodhim amerikan, që thotë se ua kanë marrë grupeve të armatosura kurde dhe Shiite pasi ISIS i ka mposhtur në fushëvbetejë. Pas një hetimi dyvjeçar të kuadrove amerikane që kanë udhëtuar për në Siri dhe Irak, agjentët federal më në fund kanë zbuluar se Abu Hamza al-Amriki i videos është Zulfi Hoxha. Në kohën e regjistrimit të videos Hoxha ishte rreth 25-vjeç. Duke qenë se ka shkuar në Siri më pak se tre vjet më parë, ngjitja e tij në krye të ISIS ka qenë shumë e shpejtë. Ai nuk dihet se ku ndodhet sot, por nisur nga videoja e majit 2017, duhet të ketë qenë në atë kohë në Irakun veriperëndimor.
Kjo është hera e parë që agjencitë amerikane të zbulimit arrijnë të gjejnë identitetin e një prej amerikanëve që janë shfaqur në videot e propagandës së ISIS-it. Edhe kur zbulohen emra nuk është politikë e qeverisë amerikane që të bëjë publike emrat e luftëtarëve nga SHBA. Mirëpo, Zulfi Hoxha është rast më ndryshe për shkak të statusit të lartë që ka si komandant në ISIS. Ai mund të ketë qenë personazhi edhe i një videoje në tetor 2015, në të cilën një amerikan ia pret kokën brutalisht një ushtari kurd të peshmergës, “për t’i dërguar mesazh Obamas”.
Ekspertët nuk e dinë se si ka mundësi që Zulfi Hoxha u ngjit kaq shpejt kaq lart në strukturën e hierarkisë së Shtetit Islamik. Ndoshta u ka lënë mbresë udhëheqësve të organizatës me gatishmërinë e tij për të marrë pjesë kaq shpejt në prerjen e kokës së një ushtari armik. Ajo që dinë me shumë saktësi tani është se cilët njerëz e kanë ndihmuar për t’u larguar drejt Sirisë si dhe veprimtarinë e tij në rrjetet sociale ku ka shprehur dukshëm pikëpamjet e tij të skajshme në përkrahje të ISIS-it. Statusi i dukshëm i Hoxhës në grup e vendos atë në një kategori elite të anëtarëve amerikanë të grupit që janë rritur në një nivel me atë të udhëheqjes. Shumica e mbështetësve të Shtetit Islamik amerikan kurrë nuk kanë arritur në nivelet e Hoxhës në Siri. Duke ju referuar të dhënave kjo media zbulon se gjatë tre vitet të fundit, më shumë se 50 persona u arrestuan pasi u kapën duke u përpjekur për të udhëtuar drejt ISIS. Të tjerët u akuzuan për aktivitete që variojnë nga rritja e fondeve të parave për grupin deri te planifikimi i sulmeve në emër të ISIS.

Article Logic
Execution time: 0.0035099983215332