INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Habit rezultati shkencor për ngjyrën e vërtetë të syve tanë

Habit rezultati shkencor për ngjyrën e vërtetë të syve tanë

Publikuar më: 17:12 19-12-2016

Krenarë për sytë tuaj blu? Apo ato jeshilë të partnerit?!

Epo kemi disa lajme paksa zhgënjyese për ju. Në fakt sytë e tu janë ngjyrë kafe. Jo vetëm sytë blu, por të gjithë ne i kemi ato kafe, sipas shkencës. E gjithë kjo varet nga melamina, e cila përcakton ngjyrën e flokëve, lëkurës dhe gjendet gjithashtu edhe në irisin e syve. Sipas okulistit Gary Heiting, qelizat mikroskopike që ndodhen në iris, të quajtura melanocite, mund të jenë vetëm kafe. Ngjyra e syve varion pasi kjo varet nga sasia e melanociteve në sy. Sa më shumë qeliza të tilla të ketë irisi i syrit aq më i errët duket ai.

Article Logic
Execution time: 0.0032739639282227