INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Google Pay, mund të dërgojmë ose të marrim para me anë të kodit QR

Google Pay, mund të dërgojmë ose të marrim para me anë të kodit QR

Publikuar më: 10:13 26-09-2018

Google dëshiron të integrojë një sistem të bazuar në kodet QR që do të shkonin së bashku me kanalin wireless bazuar në teknologjinë NFC.

Në vendet e tjera ku shërbimi është aktiv, Google Pay ju lejon të bëni pagesa peer-to-peer (P2P) mes përdoruesve. Në praktikë, ne mund të dërgojmë para jo vetëm në një dyqan apo e-commerce për një blerje, por edhe për një përdorues tjetër. Një sistem shumë i përshtatshëm dhe shumë i ngjashëm me shërbimin PayPal, nëse duhet t'i japim një miku ose kolegut paratë për një dhuratë ose të paguajmë pjesën tonë të faturës së darkës dhe kështu me radhë. Për të thjeshtuar pagesat ndërmjet kolegëve në mes të përdoruesve individual të Google në Google Pay, ai ka eksperimentuar me përdorimin e një kodi QR që identifikon dhe autorizon transaksionin.

Instagram Banner

Si të përdorni kodin QR për të transferuar paratë në Google Pay ?
Nëse duam t'i dërgojmë para një miku ose i detyrohesh atyre, ne mund të përdorim me siguri smartphone-in tonë dhe aplikacionin Google Pay. Si? Thjeshtë, sapo të keni shkarkuar aplikacionin dhe të fusim kartat tona të kreditit, shkojmë në seksionin e dërgimit ose marrjes së parave. Në këtë pikë në faqen e re që do të hapë, ne zgjidhim zërin "QR CODE". Nëse do të marrim para është shoku ynë i cili me kamerën e tij do të duhet të skanojë kodin QR të shfaqur në ekranin tonë. Nëse në vend të kësaj duhet t'i japim para një shoku, ne do të skanojmë kodin QR në ekranin e telefonit të tij.

Article Logic
Execution time: 0.0033788681030273