INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Google, nis hetimet

Google, nis hetimet

Publikuar më: 13:37 11-10-2018

Hetimi nga Shtetet e Bashkuara dhe BE për vjedhjet e të dhënave që vënë në rrezik gjysmë milion llogari të përdoruesve të Google e detyruan kompaninë të njoftojë mbylljen e rrjetit social të Google Plus. Sipas faqes Reuters, autoriteti irlandez për privatësinë do të kërkojë më shumë informacion në Mountain View. "Komisioni për Mbrojtjen e të Dhënave nuk ishte në dijeni të këtij problemi dhe tani duhet të kuptojë më mirë detajet e kësaj vjedhjeje - shkruan ai - duke përfshirë natyrën, rrezikun për përdoruesit, ne do të kërkojmë informacion nga kompania". Garantuesi i privatësisë gjermane dhe zyra e prokurorit të Nju Jorkut shqyrtuan gjithashtu shkeljen.

Google shpjegoi se problemi u zgjidh në mars dhe se asnjë zhvillues nuk ka shfrytëzuar dobësinë apo të dhënat.

Instagram Banner


Sipas Wall Street Journal, Google do të kishte zgjedhur të mos zbulojë çështjen e sigurisë për frikën e një kontrolli.

Shkelja e sigurisë ka ndodhur përpara hyrjes në fuqi të majit të Gdpr.

Më shumë në këtë kategori: « Vijnë Google Playmoji
»
Article Logic
Execution time: 0.0075349807739258