INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Euro disa shtete i ka mbajtur me ''hatër'' dhe disa të tjera jo! Analiza publikohet nga Euronews

Euro disa shtete i ka mbajtur me ''hatër'' dhe disa të tjera jo! Analiza publikohet nga Euronews

Publikuar më: 09:27 27-02-2019

20 vite më parë Euro u bë monedha zyrtare e Bashkimit Europian. Ky tranzicion monetar ka ndihmuar disa vende më shumë se të tjerat.

Në një studim të publikuar nga Qendra e Politikës Evropiane, euro ka rezultuar në të dyja anët ekonomike, në nivele të larta dhe në nivele të ulta, shkruan Euronews.
Në pjesën e sipërme të spektrit janë Gjermania dhe Holanda. Gjermania fitoi 1.9 trilionë euro nga monedha. Holanda renditet e dyta me nivelin më të lartë, duke fituar 346 miliardë euro.
Megjithatë, jo të gjitha vendet me përdorim të euros patën përfitime të larta. Studimi gjeti se Italia dhe Franca kanë vuajtur nga tranzicioni në euro. Italia humbi 4.3 trilionë euro dhe Franca humbi 3.6 trilionë.

Article Logic
Execution time: 0.002683162689209