INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Britania këshillon EU: Mos e merrni mirësjelljen për dobësi!

Britania këshillon EU: Mos e merrni mirësjelljen për dobësi!

Publikuar më: 13:40 22-09-2018

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt i Anglisë i ka kërkuar BE-së që të mos e marr për dobësi mirësjelljen britanike pasi negociatat e Brexit arritën në një rrugë pa krye. Pasi refuzoi propozimet e Britanisë së Madhe, Donald Tusk, kreu i Këshillit Europian, paraqiti një foto provokuese në Instagram. Në të paraqitej kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, "si qershi" mbi një tortë. Tusk ka thënë se e admiron zonjën May, dhe ka shtuar se gjetja e një kompromisi është e mundur. Por Hunt tha se Tusk duhej të shmangte "ringjalljen" e situatës. “Është koha që njerëzit në BE "të tërhiqen nga humnera" e një Brexit pa marrëveshje, të "ulen dhe të flasin për mënyrën se si ne mund të bëjmë këto propozime të ndjeshme dhe konkrete që të funksionojnë në të vërtetë”-deklaroi sekretarii Jashtëm. Kryeministrja May u mundua të shiste propozimet e saj për marrëdhëniet e ardhshme të Mbretërisë së Bashkuar me BE në një samit në Salzburg, Austri, këtë javë. Plani, i ashtuquajturi Marrëveshja Damë u  pranua nga qeveria e Britanisë së Madhe në korrik. Por udhëheqësit e BE refuzuan një pjesë të madhe të planit të saj, duke thënë se partneriteti i ri ekonomik që ajo kishte paraqitur mund të "mos funksiononte" dhe se rrezikonte "minimizimin e tregut,  të vetëm". Kryeministrja May më vonë mbajti një deklaratë televizive në Downing Street në të cilën ajo tha se ‘refuzimi i BE-së për planin e saj pa ofruar një alternativë tjetër ishte "i papranueshëm". Ajo gjithashtu bëri të qartë se ishte e gatshme për të negociuar në vend që të pranonte një "marrëveshje të keqe".

Article Logic
Execution time: 0.0035130977630615