INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
ALARM/ Ambientalisti, të mobilizohemi si në luftë për të sfiduar ndryshimet klimaterike[FOTO]

ALARM/ Ambientalisti, të mobilizohemi si në luftë për të sfiduar ndryshimet klimaterike[FOTO]

Publikuar më: 11:09 23-04-2019

Ambientalisti dhe gazetari, Bill McKibben ka ngritur zërin duke u shprehur se njerëzit kanë nevojë për një mobilizim të njëjtë si në luftrat botërore për të mposhtur ndryshimet e klimës që ne vetë i shkaktojmë.
Ai nuk le pa përmendur dhe takimin me adoleshenten suedeze Greta Thunberg, e cila është udhëheqësja botërore mbi politikën e klimës për adoleshentët dhe që nisi një lëvizje globale me shkollën e saj fillimisht dhe pastaj kjo gjë mori një përhapje më të gjerë, shkruan CNN. Ndërsa ka sqaruar situata po përkeqësohet dhe ashtu si Lufta e Dytë Botërore, kërcënon të dëmtojë ose madje ta zhdukë jetën njerëzore në planet.
Bill McKibben ka lexuar Marrëveshjen e Re të Gjelbërt dhe ka parë videot e të rinjve që kërkonin nga përfaqësues të SHBA-së ta miratojnë atë. Në vitin 2018 edhe ekspertët e shkencës klimatike në botë, lëshuan një raport me disa afate të bazuara në realitete të ashpra të shkencës dhe matematikës. Ata thonë se deri në vitin 2023 ndotja globale e karbonit duhet të pritet përgjysmë dhe të reduktohet në zero deri në vitin 2050 për të shmangur pasojat më të këqija të ndryshimeve klimatike, të cilat përfshijnë qytetet bregdetare të mbytura, përkeqësimin e stuhive dhe fundin viral të shkëmbinjve të koraleve.
Kjo shtytje globale, që të përpiqet të përmbushë këto qëllime ekziston dhe kjo merr formën e Marrëveshjes së Parisit mbi Ndryshimet Klimatike, e cila u kërkon vendeve të ulin emetimet.
Si përfundim, ndotja e karbonit duhet të pritet përgjysmë në vetëm 11 vjet. Dhe për të zero deri në mesin e shekullit. Kjo kërkon një ndryshim pothuajse total të ekonomisë globale - një kalim të shpejtë në karburantet më të pastra.

 BillMckibben-600x600.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0035548210144043