INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Burberry e ndalon përdorimin e gëzofëve të vertetë nga kafshët dhe djegien e mallrave të pashitura [FOTO]

Burberry e ndalon përdorimin e gëzofëve të vertetë nga kafshët dhe djegien e mallrave të pashitura [FOTO]

Publikuar më: 15:56 07-09-2018

Prodhuesi anglez i produkteve të luksit Burberry ka deklaruar sot, se do të ndalojë praktikën e djegies së produkteve të pa shitura, me efekt të menjehershem.

Firma a modës gjithashtu deklaroi se do të ndalojë përdorimin e gëzofëve të vertetë nga kafshët në produktet e saj dhe do t'i heqë nga produktet ekzistuese.

Në Korrik nga raportet e fitimeve, doli në pah se Burberry shkatërroi veshjet e pashitura, aksesorët dhe parfumet me një vlerë të përgjithshme prej 28,6 milone sterlina për të mbrojtur brand-in e vet.

Prodhuesi tha se viti 2017 ka qënë një vit i pazakontë dhe atyre iu desh të shkatërronin produkte parfumesh te vjetra me vlerë prej 10 milionë stërlinas, pasi nënshkroi një kontratë me firmën amerikane Coty.

Firmat e modës duke përfshire dhe Burberry, i shkatërrojnë produktet e padëshiruara për të parandaluar që ato të vidhen ose të shiten me çmim shumë të ulët.

Burberry ka bërë të ditur së është gati për të ripërdorur, riparuar, dhuruar ose ricikluar produktet e pa shitura.

burberry-1024x681.jpg

jpeg.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

  LIKE Shqip Top 10

  poll
  Article Logic
  Execution time: 0.0035290718078613
  array(1) { ["section"]=> string(109) "burberry-e-ndalon-perdorimin-e-gezofeve-te-vertete-nga-kafshet-dhe-djegien-e-mallrave-te-pashitura-foto-70786" }