INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Bota e fshehtë nënujore/ Dokumentari i BBC zbulon krijesa mahnitëse [VIDEO]

Bota e fshehtë nënujore/ Dokumentari i BBC zbulon krijesa mahnitëse [VIDEO]

Publikuar më: 15:54 09-10-2017

Bota nënujore është një mjedis që ende nuk është eksploruar plotësisht.

Ende nuk dihet numri i krijesave dhe llojet e krijesave që mund të jetojnë në të.

E këtë gjë e vërteton më së miri studimi i fundit i BBC.

Një hulumtim 4 vjeçar të ekipit të BBC, ka zbuluar krijesa të tjera mahnitëse.

Zbulimet janë nga oktapodët e veçantë, yjet, molusqet e deri tek dragonjtë e detit.

Nëse kandili që në njohim është me ngjyrë të bardhë në këtë studim zbulohet se ata kanë dhe ngjyra të ndezura.

Ekipet e filmimit kanë përdorur kamerat HD për të dhënë imazhin e plotë të krijesave të detit.

Producenti ekzekutiv i këtij studimi James Honeyborne ka deklaruar se oqeani është një vend tepër emocionues dhe se zbulimet e reja shkencore i kanë dhenë një perspektivë të re jetës nën valë.

Studimi i ri pritet të transmetohet përgjatë 2018 nga BBC

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00077509880065918
    array(1) { ["section"]=> string(72) "bota-e-fshehte-nenujore-dokumentari-i-bbc-zbulon-krijesa-mahnitese-38462" }