INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Dekodohet ‘software’ gjenetik që formon organet

Dekodohet ‘software’ gjenetik që formon organet

Publikuar më: 10:40 27-06-2019

Dekodohen për herë të parë programet gjenetike që kontrollojnë zhvillimin e organeve tek gjitarët, duke përfshirë edhe njerëzit.

Të zhvilluara nga evolucioni duke filluar nga një "program kompjuterik gjenetik" ancestral që datojnë më shumë se 200 milionë vjet më parë, ato janë rregulluar imtësisht nga molekula të veçanta të ARN që paraqesin dallimet specifike të specieve, veçanërisht në fazat e fundit të zhvillimit.

Kjo tregohet nga dy studime gjermane.Çelësi i realizimit të këtyre eksperimenteve qëndron në teknologjitë e reja masive të sekuencimit, të cilat i lejonin kërkuesit të shqyrtonin dhe krahasonin paralelisht aktivitetin e gjeneve të pranishme në qelizat e trurit, zemrës, mëlçisë, veshkave, testiseve dhe vezoreve të gjashtë llojet e gjitarëve (njeri, miu, miu, lepuri), para dhe pas lindjes.

Ky është një hap i rëndësishëm, sepse deri më tani nuk kishte asnjë vizion global të këtyre programeve gjenetike në gjitarë, të cilët njiheshin të jenë të kufizuar në gjenet e vetme, organe specifike ose faza të veçanta të zhvillimit.

Për më tepër, shumica e studimeve të kryera deri tani kanë të bëjnë ekskluzivisht me miun.Rezultatet e eksperimenteve ofrojnë përshkrime të detajuara të molekulave që rregullojnë zhvillimin e organeve. E sipas ekspertëve mund t’i hap rrugën kërkimeve të tjera sa i përket kushteve patologjike që mund të prekin çdo organ.

Article Logic
Execution time: 0.0032968521118164