INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Zbulimi shkencor: Seksi një herë në javë ngadalëson plakjen tek femrat

Zbulimi shkencor: Seksi një herë në javë ngadalëson plakjen tek femrat

Publikuar më: 10:28 13-07-2017

Edhe nëse ato nuk e pëlqejnë intimitetin!

Një studim i ri ka zbuluar se femrat që bëjnë seks një herë në javë e ngadalësojnë plakjen e tyre, edhe nëse nuk u pëlqen intimiteti në shtrat. Aktiviteti nën çarçafë rrit gjatësinë e telomereve të femrave, të cilat më pas ndikojnë në ngadalësim të plakjes, jetëgjatësi më të madhe dhe përmirësim të përgjithshëm të shëndetit. Telomeret e femrave, sekuencat e nukletoideve në fund të kromozomeve në ADN, zgjaten me seksin e rregullt pavarësisht nëse është i kënaqshëm apo jo. Zbuluesit besojnë se seksi ngadalëson plakjen tek femrat duke i hequr stresin dhe duke zhvilluar sistemin e tyre imunitar.

Article Logic
Execution time: 0.0036640167236328