INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Viti 2019 nis ndryshe, ngrini sytë në qiell…

Viti 2019 nis ndryshe, ngrini sytë në qiell…

Publikuar më: 12:34 28-12-2018

Të gjithë ju që jeni të apasionuar pas eventeve qiellore, do të duhet të ndiheni të lumtur pasi viti 2019 do të nis me një super Hënë.

Hëna e parë e plotë e 2019 do të jetë një spektakël i vërtetë dhe do të ndriçojë në datat 20-21 Janar.

Hëna e parë e plotë e vitit gjithashtu tradicionalisht quhet ndryshe "Hëna e plotë e Ujkut", një emër që vjen nga kohët e hershme koloniale.

Hëna e plotë do të shoqërohet më nje eklips hënor cka do të shkaktojë një Hënë të përgjakur .

Në të njëjtën kohë Hëna do të jetë shumë afër planetit tonë Tokës dhe do të duket shumë herë më e madhe.

Në këtë pikë do të jetë një kombinim mes superhënës dhe hënës së përgjakur cka do të shënojë edhe një eklips të plotë hënor I cili nuk do të ndodh deri në vitin 2021.

Eklipsi hënor do të zgjas një orë e gjysmë. Gjatë këtyre minutave hëna do të mbulojë me hijen e saj Tokën. Ndërsa eklipsi hënor I radhës pritet të ndodh në 26 maj të 2021 prandaj bëni mirë ta shijoni një fenomen të tillë.

Ndërsa Hëna e Përgjakur do të mund të vëzhgohet në shumë pjesë të botës duke përfshirë Amerikën e veriut, Europën dhe Afrikën.

Dhe për të parë fenomene të tilla sipas ekspertëve nuk është e nevojshme të keni pajisje të specializuara, mjafton të ngrini sytë në qiell.

Article Logic
Execution time: 0.0039989948272705