INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Turqisë i dhurojmë fitoren në minutat e fundit, Shqipërisë i shuhen shpresat për EUROPIAN

Turqisë i dhurojmë fitoren në minutat e fundit, Shqipërisë i shuhen shpresat për EUROPIAN

Publikuar më: 23:13 11-10-2019

Luajtëm shkëlqyer për 89 minuta. Patëm disa raste shënimi të vetëm përballë portierit turk, por nuk shënuam. Dhe ja në minutën e 90 pësuam gol.
Një gafë e rëndë e Strakoshës në fundin e kohës së rregullt i ka dhënë fitoren 1-0 Turqisë në duelin e luajtur në Stamboll. Skuadra e Rejës zhvilloi një ndeshje fantastike me shumë raste, por fati ishte me vendasit.


Ndeshja nis me shumë agresivitet nga të dyja skuadrat, teksa vendasit ankohen për çdo faull ndaj tyre. Tosun krijoi që në minutën e dytë shansin e parë për shënim, duke shmangur në dy raste Gjimshitin. Arbitri Ovidiu Hațegan nuk u kursye aspak duke dhënë 3 kartonë të verdhë për lojtarët tanë në 12 minutat e para. Dermaku, Bare dhe Memushaj u ndëshkuan për motive të ndryshme. Në minutën e 22-të vjen një inkursion mjaft i mirë i Keidi Bares, i cili rrëzohet në zonë, por për arbitrin nuk ka kontakt për penallti. Disa minuta më pas Manaj dha sinjalin e parë me një goditje me kokë. Në fundin e shtesës, sulmuesi i talentuar lëshoi një të djathtë të bukur nga goditja e dënimit, por portieri e Gunok e devijon topin në goditje nga këndi.

Fillimi i pjesës së dytë do të ishte më i mirë për vendasit që krijojnë dy shanse të mira në harkun e 5 minutave. Tufan provoi me një goditje në hyrje të zonës, e cila u grushtua mjaft mirë nga portieri Strakosha. Reja vendos të ndërhyjë duke hedhur në fushë Roshin në vend të Lenjanit, ndërkohë që Turqia do të kërcënonte sërish portën me Calhanoglu. Për të vendosur ekuilibrat në mesfushë, strategu italian aktivizon edhe Abrashin në vend të Memushajt. Në minutën e 57-të, Odise Roshi shpërthen mjaft mirë në krahun e majtë, kroson në zonë për Manajn, i cili nuk arrin ta shtyjë topin në rrjetë pas një prekje të lehtë të portierit vendas.

Sulmuesi i kombëtare sonë do të bëhej protagonist edhe disa minuta më vonë, por nuk do të arrinte që të shfrytëzonte një aksion ku ishte thuajse përballë portierit. Në fundin e ndeshjes Manaj do të dhuronte spektakël duke kërcënuar dy herë brenda dy minutave portën e Gunok, që detyrohet ta ndalë me dy goditje në hyrje të zonës. Kur u duk se gjithçka do të mbyllej në barazim, vendasit do të shënonin. Ismajli dhe Strakosha ngatërrohen mes tyre duke i dhënë mundësinë Cenk Tosun që të shënonte golin e fitores. Për kuqezinjtë mbyllen të gjitha shpresat e fundit për një vend në Europian.

Article Logic
Execution time: 0.0028688907623291