INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Skandali i rradhës! Këto app po ju vjedhin fshehurazi llogaritë bankare

Skandali i rradhës! Këto app po ju vjedhin fshehurazi llogaritë bankare

Publikuar më: 09:07 08-11-2018

Stafi i sigurisë i Play Store ka zbuluar një sërë aplikacionesh Android që përmbajnë malware të sofistikuara për vjedhjen e të dhënave tuaja personale dhe te rëndesishme si të dhënat bankare.

29 aplikacionet, që variojnë nga gjëra aplikacionet për menaxhimin e baterise deri te aplikacionet e horoskopit, u gjetën të infektuar nga një malware Trojan që kontrollon aplikacionin në distancë pas marrjes së telefonit të viktimës.

Aplikacionet janë hequr nga Dyqani i Luaj, por janë shkarkuar rreth 30,000 herë duke bere keshtu rrezikshmeri te larte per të gjithë ata që i kanë shkarkuar.
Ndryshe nga aplikacionet me viruse që mund të kemi hasur deri me sot të keq, këto aplikacione i përkasin kategorive të malware të sofistikuara të bankave mobile me funksionalitet dhe një fokus për të vjedhë llogaritë bankare .

Studiuesit besojnë se aplikacionet keqdashëse u krijuan nga një sulmues ose grup i vetëm.
Gjithsesi ju listojme 29 aplikacionet qe janë konstatuar me kete virus dhe ju këshillojmë ti fshini ato.

 

Instagram Banner

1. Power Manager

2. Astro Plus

3. Master Cleaner - CPU Booster

4. Master Clean - Power Booster

5. Super Boost Cleaner

6. Super Fast Cleaner

7. Daily Horoscope For All Zodiac Signs

8. Daily Horoscope Free - Horoscope Compatibility

9. Phone Booster - Clean Master

10. Speed Cleaner - CPU Cooler

11. Ultra Phone Booster

12. Free Daily Horoscope 2019

13. Free Daily Horoscope Plus - Astrology Online

14. Phone Power Booster

15. Ultra Cleaner - Power Boost

16. Master Cleaner - CPU Booster

17. Daily Horoscope - Astrological Forecast

18. Speed Cleaner – CPU Cooler

19. Horoscope 2018

20. Meu Horóscopo

21. Master Clean - Power Booster

22. Boost Your Phone

23. Phone Cleaner - Booster, Optimizer

24. Clean Master Pro Booster 2018

25. Clean Master - Booster Pro

26. BoostFX. Android cleaner

27. Daily Horoscope

28. Daily Horoscope

29. Personal Horoscope

© insmart.al

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0085940361022949
    array(1) { ["section"]=> string(76) "skandali-i-rradhes-keto-app-po-ju-vjedhin-fshehurazi-llogarite-bankare-77997" }