INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ja shpikja më e re nga Siemens

Ja shpikja më e re nga Siemens

Publikuar më: 13:13 24-09-2018

Siemens Mobility javën e kaluar ka treguar projektin e parë autonom të tramvajit. Gjatë vitit të bere shume testime te ketij prototipi te cilat kanë kaluar nëpër Potsdam më shumë se 450 herë. Ata përdorin lidaret, radarët, kamerat dhe softuerin për mësimin e makinës për të ndërvepruar me makina, këmbësorë dhe banorë ne një shtrirje 4 milje .
Premtimi i tramvajeve autonome është i njëjtë me makinat: Shkëmbeni shoferët njerëzorë me kompjuter që i kushtojnë vëmendje të përkryer dhe reagojnë më shpejt se sistemi nervor njerëzor dhe përmirëson sigurinë. 

Instagram Banner

Christoph Klaes, i cili udhëheq seksionin e automjetit të lehtë-hekurudhor të Siemens Mobility shprehet se nuk ka asnjë shqetësim për të dalluar linjat e zbehta të korsirave apo këndin e saktë për të marrë një kthesë. Tramvaja vetëm duhet të mendojë për shpejtësinë: kur të ndalet, kur të shkojë, dhe sa shpejt në varesi te ngarkesave të pasagjerëve.

Article Logic
Execution time: 0.0034189224243164