INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si e pushtuan shqiptarët tregun e kokainës në Holandë. Nga ndryshimi i emrave, e deri tek banesat e ''fshehta''...

Si e pushtuan shqiptarët tregun e kokainës në Holandë. Nga ndryshimi i emrave, e deri tek banesat e ''fshehta''...

Publikuar më: 09:17 22-04-2019

Një shqiptar i arrestuar në Holandë për trafik droge jep përherë të njëjtin justifikim, thotë prokurori Otto van der Bijl. Ai thotë se po viziton Amsterdamin si turist.

Por nëse e pyesni se çfarë do të bëjë në qytet, thotë oficeri, ai nuk mund të tregojë ndonjë atraksion turistik.

Ai gjithashtu nuk mban mend emrin e hotelit të tij. Dhe përse ka mijëra euro me vete kur paga mesatare mujore në Shqipëri është rreth 330 euro.

Të enjten e kaluar, shumica e Dhomës së Përfaqësuesve (VVD, PVV, CDA, PS dhe CU) votuan në favor të rifutjes së kërkesës për viza për shqiptarët.

Shenjat e para erdhën para tre apo katër vjetësh, thotë prokurori publik Van der Bijl. Shqiptarët po arrestoheshin gjithnjë e më shumë në Amsterdam dhe Roterdam.

Hetimet policore gjithashtu treguan se shqiptarët e kanë ndërtuar shpejt perandorinë e tyre të drogës. Sipas Otto van der Bijl, shqiptarët janë një nga bandat më të rëndësishme të drogës në Holandë.

Ata shesin kryesisht kokainë. Ajo arrin nëpërmjet porteve të Roterdamit dhe Antwerpes dhe më pas dërgohet në Amsterdam, ku është qendra e shpërndarjes, sipas oficerit. Ajo fshihet në makina dhe kamionë e më pas dërgohet në vende të tjera, thotë Van der Bijl.

Gjatë tre viteve të fundit, në Hollandë janë arrestuar rreth 1,700 të dyshuar shqiptarë, sipas shifrave të fundit të policisë. Të dyshuarit janë të lidhur me krimin e rëndë të organizuar.

Dhjetë vjet më parë, shqiptarët ende punonin si “ushtarë” për mafien italiane, thotë Van der Bijl. Ndërsa tani shqiptarët punojnë në mënyrë të pavarur, sipas oficerit.

Shqiptarët po luftojnë kundër përplasjeve të ndërsjella në vendin e tyre, sipas detektivit. Ata kanë një reputacion jashtëzakonisht të dhunshëm, por e mbajnë dhunën jashtë skemës, pasi nuk duan të tërheqin vëmendjen.

Sipas detektivit, kriminelët shqiptarë janë pothuajse të padukshëm. Ata marrin me qira banesa përmes agjentëve të strehimit privat, por pothuajse asnjëherë nuk janë të regjistruar në një adresë.

Ata hyjnë në shtëpinë e tyre në mënyrë të fshehtë përmes garazhit të parkimit nën banesën e tyre. Përveç kësaj, ata nuk shpenzojnë para, sipas Van der Bijl, dhe “ata nuk mbajnë zinxhirë ari”. Pjesa më e madhe e fitimeve të tyre është dërguar në vendin e origjinës, thotë Van der Bijl.

Një tjetër veçori që i bën shqiptarët të ''pakapshëm'' sipas oficerit, është se shqiptarët ndryshojnë emrat. Në Shqipëri, si në vendet e tjera të Evropës Lindore, është e mundur të ndryshoni mbiemrin tuaj disa herë. Kriminelët e bëjnë këtë të mos shfaqen në sistem gjatë një kontrolli. Në rast të ndalimit, merren shenjat e gishtërinjve, por zyrtari mesatar doganor në kufi kërkon vetëm mbiemrin. Kjo duhet ndryshuar, thotë Van der Bijl./NRC.nl

Article Logic
Execution time: 0.0037012100219727