INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shqiptarët me zemër të madhe, por kur bëhet fjalë për të punësuar të huaj shfaqen krejt ndryshe

Shqiptarët me zemër të madhe, por kur bëhet fjalë për të punësuar të huaj shfaqen krejt ndryshe

Publikuar më: 11:52 16-07-2019

Bizneset shqiptare se nuk janë dashamirës për të punësuar të huaj në raport me ata të shteteve të tjera të rajonit. Kjo mund të ketë një shpjegim, pasi vendet e punës në Shqipëri janë me pikatore.

Sipas studimit të Barometrit të Ballkanit vetëm 33% e bizneseve shqiptare do të punësonin nga vendet fqinje, krahasuar me 51% të sipërmarrjeve serbe, 50% të boshnjakeve, 49% të maqedonaseve, 46% të malazezeve dhe 44% të kosovareve. Në lidhje me kombësitë, sipërmarrësit shqiptarë preferojnë të punësojnë persona nga Mali i Zi, ndërsa Kosova do më tepër punonjës nga Shqipëria.
Pas Kosovës, më shumë punëtorë shqiptarë do Maqedonia e Veriut, Bosnjë dhe më pak në Serbia.
Gjithësesi në krahasim me vitin 2017 në 2018, bizneset ballkanase janë më pak të predispozuara që të punësojnë punëtorë të huaj. Kompanitë e mëdha dhe eksportuesit kanë më shumë gjasa të punësojnë njerëz nga jashtë.
Serbia dhe Bosnja e Hercegovina preferojnë të shkëmbenin punëtorë me njëri-tjetrin, 85% e kompanive serbe do të punësonin punëtorë boshnjakë dhe 87% e kompanive boshnjake do të punësonin punëtorë serbë.
Punëtorët serbë gjithashtu janë shumë të preferuar nga Republika e Maqedonisë Veriore dhe nga kompanitë malazeze.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0076968669891357
    array(1) { ["section"]=> string(100) "shqiptaret-me-zemer-te-madhe-por-kur-behet-fjale-per-te-punesuar-te-huaj-shfaqen-krejt-ndryshe-98697" }