INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shpërthen fruthi në Europë, dhjetëra fëmijë humbin jetën

Shpërthen fruthi në Europë, dhjetëra fëmijë humbin jetën

Publikuar më: 12:36 08-06-2018

Një shpërthim i fruthit ka vrarë dhjetëra foshnje dhe fëmijë në Rumani, me 200 raste të reja të raportuara çdo javë. Mjekët thonë se rritja e sëmundjes nxitet nga shkalla e ulët e vaksinimit. Disa të famshëm kanë bërë fushatë mediatike duke paralajmëruar për rreziqet e imunizimit, ndërsa supersticionet siç janë mbajtja e sëmundjes së parandalueshme nga vaksina në gjirin me lëng lakër ose pastrimi i shtëpisë kanë ngacmuar gjithashtu mjekët. Disa mjekë ankohen se nuk kanë stoqe të mjaftueshme të vaksinave. Alexandru Rafila, shefi i një laboratori në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive Matei Bals në Bukuresht, tha për Associated Press këtë javë se sëmundja ngjitëse u përhap më shpejtësi, pasi miliona rumunë punojnë jashtë vendit, duke u ekspozuar ndaj shtameve të ndryshme të virusit dhe pastaj e sollën atë në vend. Ai tha se sëmundja u shfaq fillimisht në një komunitet rom në Rumaninë veriperëndimore në vitin 2016. Ai tha se lloji i sëmundjes ishte i huaj në Rumani, por shpesh u gjet në Itali. Rreth 13,700 njerëz në Rumani janë prekur nga fruthi që kur epidemia filloi në 2016, dhe 55 persona kanë vdekur, nga të cilët vetëm një është imunizuar, sipas Qendrës Kombëtare për Mbikëqyrjen dhe Kontrollin e Sëmundjeve të Pranueshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon një nivel vaksinimi prej 95 për qind por Rumania ka një nga normat më të ulëta evropiane, me më pak se 84 për qind. Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tha se numri i rasteve të fruthit në të gjithë kontinentin u trefishua vitin e kaluar, dhe se vendet më të prekura ishin Rumania, Ukraina dhe Italia.

Article Logic
Execution time: 0.0031628608703613