INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sekreti i INSTAGRAM: Sipas studimeve,nëse postoni foto me këtë ngjyrë do të merrni më shumë like

Sekreti i INSTAGRAM: Sipas studimeve,nëse postoni foto me këtë ngjyrë do të merrni më shumë like

Publikuar më: 11:34 12-11-2018

Kur Followersat tuaj  janë duke kaluar nëpër postimet tuaja në Instagram, keni vetem një sekondë ,nëse jeni me fat, të kapni vëmendjen e tyre. Por kërkimet tregojnë se ngjyrat në foton tuaj mund t'i bëjnë njerëzit më shumë të ngjarë të tërheqin më shumë vemendje.

Njerëzit bëjnë gjykime brenda 90 sekondave të parë që shohin një person ose produkt, sipas një studimi shkecor. Kjo është dekada në botën e gjykimit të pjeses se jashtme, por studimi gjithashtu gjeti se 62 deri 90 përqind të këtij gjykimi bazohet në ngjyrë. Pra, ekziston një shans i mirë që ngjyrat në Instagramin tuaj të bëjnë një ndryshim të madh.

Instagram Banner

Analitika vizuale dhe platforma e marketingut Curalate i mori gjërat pak më tej dhe analizoi 8 milionë foto të Instagram-it për të kuptuar se cilat ngjyra marrin më shumë pëlqime sesa të tjerët. Shumica e imazheve blu kanë marrë 24 për qind më shumë sesa ato që kishin ngjyrë të kuqe. Fotot me vetëm një ngjyrë dominuese marrin 17 për qind më shumë klikime  se ato me më shumë se një ngjyrë kryesore, sipas studimit. Por vetëm 10 për qind e imazheve në studim në të vërtetë kishin një ngjyrë të vetme të shquar.

Daniela Niesta Kayser, Dr. phil.Profesoreshë e psikologjisë sociale në Universitetin e Potsdamitthotë se njerëzit priren të lidhen me ngjyren blu, kështu që ata kanë më shumë gjasa të duan të qëndrojnë në kontakt me atë ngjyrë.. E kuqe, nga ana tjetër, mund të sinjalizojë rrezikun dhe gabimet, u zbulua nga ky studim dhe nuk i jep paqe atyre qe e shikojne.

Në fund të ditës, megjithatë, ne ju inkurajojmë që të jeni vetëm krijues dhe të postoni atë që ju bën të lumtur. Faqja juaj e Instagram-it është për ta bërë veten krenar,jo për të kënaqur njerëzit e tjerë. Vetëm mos merrni parasysh këto gjëra seriozisht  jashtë botës së Instagram. © insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0083768367767334