INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Protestat e dhunshme në Francë, Macron përpara gjendjes së jashtëzakonshme

Protestat e dhunshme në Francë, Macron përpara gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar më: 14:53 03-12-2018

Prej javësh rrugët e Francës janë shndërruar në një fushë të vërtetë beteje ku protestuesit e ashtuquajtur jelekët e verdhë janë përplasur me policinë.

Ata janë të vendosur dhe kërkojnë uljen e çmimit të karburantit.

Në përpjekje për të zbutur tensionet Presidenti francez Emmanuel Macron i ka kërkuar kryeministrit Edouard Philippe të takohet me krerët e partive politike dhe përfaqësuesit e të ashtuquajturve “jelekët e verdhë”.
Rreth 36,000 vetë morën pjesë në protesta në të gjithë vendin këtë të shtunën, por ndërsa pjesëmarrja ishte më e ulët se dy fundjavat e mëparshme, protestuesit u përleshën me policinë, duke djegur makina dhe duke ngritur barrikada.

Duke folur në radion e së dielës në Francë të Europës 1, zëdhënësi Benjamin Griveaux tha se qeveria po shqyrtonte “të gjitha opsionet” për të parandaluar “shpërthime serioze të dhunës”, duke përfshirë futjen e një gjendje të jashtëzakonshme.

Article Logic
Execution time: 0.0032780170440674