INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Për të mos harruar shqipen! Abetarja ''niset'' drejt Greqisë…

Për të mos harruar shqipen! Abetarja ''niset'' drejt Greqisë…

Publikuar më: 14:47 13-11-2018

Fëmijët shqiptarë që jetojnë në emigracion nuk duhet të harrojnë gjuhën e nënës. Ata që jetojnë në Greqi prej tri vitesh nuk kishin librat e abetares dhe tekste të tjera në shqip.

Për këtë arsye u ndërmor një nismë me qëllim mbledhjen e tyre dhe dërgimin drejt shtetit fqinj.
Inisiatori i kësaj nisme, Erion Kristo, bën me dije se librat janë nisur tashmë drejt Greqisë dhe falenderon të gjithë ata që morën pjesë.
“Librat shqip u nisën për Greqi. Falenderoj të gjithë ata që morën mundimin të reagonin, dhe jo të shisnin mend. Mbi 1000 share në facebook, shkruan Kristo.

abetareok.jpg

Article Logic
Execution time: 0.003242015838623