INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Pëlhurat e mëndafshit më fine në botë, si prodhohen sipas Da Vinçit [VIDEO]

Pëlhurat e mëndafshit më fine në botë, si prodhohen sipas Da Vinçit [VIDEO]

Publikuar më: 17:26 18-12-2018

Plot 500 vite pas vdekjes së Leonardo Da Vincit, një fabrikë mëndafshi që funksionon mbi bazën e një prej dizenjove të tij, vazhdon ende të prodhojë pëlhurat më fine në botë.

E vendosur në lagjen historike “San Frediano” në Firence, ajo është themeluar në vitin 1786 dhe është një nga fabrikat më të vjetra të mëndafshit në Europë.

Margaritari në zemër të saj është një makinë e dizenjuar nga gjeniu i Rilindjes, Da Vinci, që vdiq në vitin 1519.

Article Logic
Execution time: 0.0035269260406494