INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Partia e Merkel për krizën politike/ ''Nisni dialogun, diskutoni shtyrjen e zgjedhjeve!''

Partia e Merkel për krizën politike/ ''Nisni dialogun, diskutoni shtyrjen e zgjedhjeve!''

Publikuar më: 21:46 23-05-2019

Unioni Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) në një deklaratë për Deutsche Welle i ka bërë thirrje partive politike në Shqipëri të dialogojnë.

Zëvendëskryetar i grupit parlamentar CDU/CSU në parlamentin gjerman dhe njëherazi drejtues i grupit të punës së Ballkanit Perëndimor, Johann David Wadephul dhe raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Jashtëm Christian Schmidt, kanë shprehur shqetësimin për situatën e krijuar.

Ata sugjerojnë të diskutohen të gjitha temat pa vendosur parakushte dhe në rast se është e nevojshme të shtyhet edhe data e zgjedhjeve vendore, pasi thonë se po rrezikohet hapja e negociatave.

Deklarata e Plotë:

Po e vëzhgojmë me shqetësim të madh krizën e brendshme në Shqipëri. Për të ardhmen evropiane të Shqipërisë nevojitet dialogu mes qeverisë dhe opozitës. Për këtë, të dyja palët duhet të afrohen me njëra-tjetrën dhe të jenë të gatshme për kompromise.

Protestat e përsëritura në Shqipëri janë një shenjë e pakënaqësisë së shumë qytetarëve. Ne bëjmë thirrje që protesta të jetë paqësore. Aktet e dhunës i dënojmë thellësisht. Është përgjegjësia e vendimmarësve të politikës që të sillen të arsyeshëm në këtë situatë dhe që me të gjitha forcat të përpiqen për ta qetësuar gjendjen. Nëse kjo nuk do të ndodhë, ekziston rreziku që vendit t’i mbyllet rruga drejt Evropës.

Ne jemi edhe më tej të gatshëm që të kontribuojmë për hapjen e një dialogu ndërmjet qeverisë dhe opozitës për të kapërcyer krizën. Por kjo mund të funksionojë vetëm nëse të dyja palët hyjnë në bisedime pa vendosur parakushte. Gjithashtu nuk duhet të përjashtohet asnjë temë.

Zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës janë problematike në aspektin demokratik. Prandaj duhen vënë në tryezë të gjitha opsionet që u garantojnë qytetareve dhe qytetarëve mundësi të vërteta për të zgjedhur në zgjedhjet lokale. Këtu hyjnë edhe masa të jashtëzakonshme, si për shembull, shtyrja e datës së zgjedhjeve lokale. Qëllimi më i lartë duhet të jetë kthimi pa ekuivok në procedurat demokratike dhe respektimi i standardeve të shtetit të së drejtës në zgjedhje. Bashkësisë ndërkombëtare nuk i interesojnë konfliktet politike ndërpartiake, por stabiliteti demokratik./ DW

Article Logic
Execution time: 0.008188009262085