INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Nuk është Amsterdami, zbulohet qyteti dhe datat kur do të mbahet ‘EUROVISION 2020’ [FOTO]

Nuk është Amsterdami, zbulohet qyteti dhe datat kur do të mbahet ‘EUROVISION 2020’ [FOTO]

Publikuar më: 12:02 31-08-2019

Rotterdami është zgjedhur si vendi pritës për Festivalin e Eurovision Song për vitin e ardhshëm, pasi fitoi mbi Maastricht në listën e shkurtër me dy qytete.

abn-amro-marathon-rotterdam.jpg

Hollanda do të presë festivalin për arsye se këngëtari dhe krijuesi hollandez i këngëve Duncan Laërenne, fitoi Eurosong vitin e shkuar, fitorja e parë e Hollandës në 44 vjet.

Festivali do të zhvillohet në kompleksin e ekspozitave Ahoy, qendër e panaireve, ndeshjeve të tenisit dhe festivalit të North Sea Jazz. Gjysmë finalet do të zhvillohen në 12 dhe 14 maj, ndërsa finalja e madhe në 16 maj.

Rotterdami, Utrechti, Maastrichti, Arnhem dhe Ben Bosch kanë marrë pjesë në tender por vetëm dy arritën në listën e shkurtër. Amsterdami u tërhoq nga gara. Rotterdami fitoi pasi këshilli provincial i Hollandës së Jugut u shpreh se do të investonte 1 milion euro në këtë projekt. Maastricht nuk kishte fonde ekstra.

sd.JPG

Article Logic
Execution time: 0.0027940273284912