INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Nëse bëni këtë gjë, do ndiheni njerëzit më të lumtur. Habit studimi i ri!

Nëse bëni këtë gjë, do ndiheni njerëzit më të lumtur. Habit studimi i ri!

Publikuar më: 13:36 26-03-2018
Një studim i kohëve të fundit zbuloi  disa gjëra interesante në lidhje me shëndetin tonë mendor.
Të gatuani  për të tjerët, sipas intv.al  mund të sigurojë një numër përfitimesh të shëndetit mendor që do t'ju bëjë  të ndiheni të relaksuar.
Ja pse ju duhet të gatuani për të tjerët  sipas shkencës:
1. Redukton stresin
Gatimi  kërkon  përqëndrim. Sipas intv.al ndihmon  në reduktimin e stresit, zvogëlon  mendimet e ripërsëritjes dhe përmirëson fokusin tuaj.
2. Ju bën më shumë altruistë
Gatimi  për miqtë dhe familjen tuaj ju bën  të ndiheni mirë dhe do merrni një shpërblim të brendshëm. Hulumtimet tregojnë se dhënia e ndihmës ndaj të tjerëve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit fizik, mirëqenien tuaj mendore dhe vetëvlerësimin tuaj.
3. Do bëheni më shumë krijues
Të bëni ndonjë gjë të mirë  në kuzhinë, mund të ndihmojë në  funksionimin emocional dhe mirëqenien. Një studim nga Gazeta e Psikologjisë Pozitive zbuloi se njerëzit që  angazhohen në projekte të vogla krijuese raportojnë se ndihen më të lumtur në jetën e tyre të përditshme. Duke punuar në këto projekte të vogla edhe nëse është duke eksperimentuar me një recetë të re  mund t'ju japë gjithashtu një ndjenjë të rritjes personale.
 
Burimi: 9gag
Përshtati: Anisa Bega
 
Article Logic
Execution time: 0.0036921501159668