INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ndiqni këto hapa dhe do të lini duhanin!

Ndiqni këto hapa dhe do të lini duhanin!

Publikuar më: 15:04 06-05-2019

Lënia e duhanit nga shumë njerëz është një mision i pamundur. Etiketat e vendosura në paketat e cigareve mbi dëminin e madh që shkaktojnë në shëndet nuk janë motiv i mjaftueshëm për të lënë një herë e mirë duhanin. Sipas Departamentit Kombëtar të Shëndetit të Londrës duhanpirësi mesatar ka nevojë për mbi 5.000 cigare në vit. U provuan dhe cigaret elektronike po megjithatë nuk është provuar se ndihmojnë në lënien e duhanit. 

Prandaj duhanpirësit duhet të gjejnë forma më të shëndetshme, që kërkojnë vullnet të madh. Më poshtë janë disa mënyra që mund t'ju vënë në ndihmë në qëllimin tuaj për të hequr dorë nga duhani.

1.Vendosni një datë: Është e rëndësishme që të jeni të bindur për vendimin që keni marrë.
2. Konsumoni më shumë perime. Studimet kane treguar që njerëzit që konsumojnë perime 4 herë në ditë e kanë më të lehtë për të hequr dorë nga cigarja.
3.Hiqni dorë nga alkooli dhe kafja për disa muaj. Nuk ka njeri që pi cigaren dhe mos të dëshirojë ta shoqërojë atë me cigare. Kështu që rrini larg lokaleve dhe më mirë shkoni të bëni një shëtitje.
4. Zëvendësoni cigaren me ushqime si lajthi, arra, etj.
5. Mbajeni veten me aktivitete që ju pëlqejnë dhe ju argëtojnë. Aktivitet e ndryshme, sportet, fotografia, kërcimi mund t’ju bëjnë të harroni duhanin për orë të caktuara dhe për pasojë të hiqni dorë.

 

Article Logic
Execution time: 0.0031650066375732