INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ndahet nga jeta shkencëtari që zbuloi Ibuprofenin

Ndahet nga jeta shkencëtari që zbuloi Ibuprofenin

Publikuar më: 11:00 01-02-2019

Ndahet nga jeta në moshën 95-vjeçare një nga shkencëtarët që zbuloi qetësuesin ibuprofen.

Dr Stewart Adams testoi efektin e përbërjes së famshme duke e përdorur si kurë kur ishte i dehur, para një fjalimi të rëndësishëm.

Ai kaloi vite duke testuar formula të ndryshme përballë dhomës së shtëpisë së Viktorian në  Nottingham përpara se të zbulonte qetësuesin. I mori shtatë vite që droga të aprovohej dhe licensohej, por tani është një nga qetësuesit më të famshëm në botë.

Article Logic
Execution time: 0.0033409595489502