INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Mbyllet aeroporti i Lionit. Një person u fut me makinë në pistë duke thirrur: Jam dërguar nga Allahu! [VIDEO]

Mbyllet aeroporti i Lionit. Një person u fut me makinë në pistë duke thirrur: Jam dërguar nga Allahu! [VIDEO]

Publikuar më: 15:02 10-09-2018

Një burrë u arrestua pas një shkelje të sigurisë në Lyon-Saint-Exupery Aeroportit në Francë. Sipas zyrës së prokurorit të Lyonit, shoferi është 31 vjeç dhe rezultonte i panjohur më parë për policinë. Ata besojnë se ai mund të jetë shtetas francez por motivi i tij është ende i paqartë. Prokurori i Parisit po vlerëson situatën për të vendosur nëse do të fillojë një hetim kombëtar.
"Unë u dërgova nga Allahu",- tha shoferi sipas prokurorit.
Policia e Lionit ka konfirmuar se individi po ngiste një makinë të bardhë në autostradën A43 nga Bron drejt aeroportit të madh të Lyonit, kur ai u fut në barriera të sigurisë në autostradë. Policia filloi ta ndiqte ndërsa ai e çoi përpara duke kaluar barrierat e sigurisë dhe u fut në pistën e Terminalit 1. Rreth 20 automjete policore ndoqën njeriun, aksion që përfundoi me arrestimin e tij. Emri i personit ende nuk është bërë i ditur. Radio Télé Luxembourg ka raportuar se të shtëna janë shkarkuar nga policia në vendngjarje. Disa fluturime u shtyn në Marsejë pas incidentit dhe aeroporti ka konfirmuar fluturimet janë pezulluar deri në njoftimin e mëtejshëm. Gazetari i Euronews Marcela Martínez është në bord një nga avionët që nuk janë në gjendje të largohen për shkak të incidentit. Udhëtarëve u tha se një makinë e paidentifikuar ishte në pistë dhe policia e rrethoi atë. Atyre ju bë e ditur gjithashtu se do të kthehen në terminal dhe do të zbresin për arsye sigurie.

Burimi: Euronews

Article Logic
Execution time: 0.0037801265716553