INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kujdes! Po përsërisni gabimin dhe po shkatërroni telefonin pasi keni harruar këtë detaj

Kujdes! Po përsërisni gabimin dhe po shkatërroni telefonin pasi keni harruar këtë detaj

Publikuar më: 17:05 04-01-2018

Bateria e telefonit sa vjen dhe konsumohet gjatë përdorimit prej një kohë të gjatë por dëmtimin e saj e sjell edhe karikimi jo korrekt. Shumë prej nesh e bëjmë këtë gabim pasi lejojmë që bateria të shkojë deri në fund dhe më pas e vendosim në karikim. Shpesh herë kur bateria bie fare në mund ta vendosim edhe gjithë nates në karikim pasi kështu kemi degjuar se është e duhura.

Por, Jo!  Kjo mënyrë karikimi duket i shkakton shumë dëm telefonit dhe mënyra e duhur, sipas Cadax, karikimi më i sigurt eshte ai i pjesshëm, i cili nuk shkakton asnjëherë dëm dhe jo vendosja në karikim gjithë natën.

 “Nuk ka rëndësi nëse e karikoni vetëm 10% ose 20%. Një karikim i pjesshëm nuk shkakton asnjëherë dëm. Mos i dëgjoni kur thonë se duhet të shkarkoni plotësisht baterinë për të filluar ta karikoni. Shkarkimi i baterisë deri në fund i bën keq asaj. Mundësisht shmangni paralajmërimin me shenjë të kuqe.",  këshillon kompania e njohur .

Article Logic
Execution time: 0.0034530162811279