INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
''Kokat e mëdha'' të kohëve moderne s'po ja dalin dot! Librin misterioz askush s’po e…[FOTO]

''Kokat e mëdha'' të kohëve moderne s'po ja dalin dot! Librin misterioz askush s’po e…[FOTO]

Publikuar më: 14:02 04-06-2019

Lashtësia ka shumë të fshehta. Ende shumë vendeve apo veprave të lashta nuk u dihet kuptimi. Rasti më i fundit është një dorëshkrimit i Voynich që mendohet se është botimi më misterioz në botë. Asnjë shkencëtar nuk ja ka dalë t’i zbërthejë tekstin. 

E vetmja gjë që dihet është ky kodik me ilustrime daton që në shekullin XV. Ai është i krijuar me një sistem shkrimi të rrallë, që askush nuk po e dëshifron. Kopja e vetme e tij ruhet në bibliotekën e librave dhe dorëshkrimeve të rralla në universitetin amerikan të Yale.
Shumë studiues janë përpjekur ta studiojnë me qëllim përkthimin e tij, por deri tani të gjithë kanë dështuar.

Për shkrimin e tij është përdorur një alfabet i panjohur, ku ka ilustrime bimësh që nuk janë arritur të identifikohen, diagrama astrologjike, kështjella e dragonj dhe pamje njerëzish. Të gjitha këto që prej shekullit të XV vijojnë të mbeten mister.

libbbb3.jpg

lib2.jpg

libbbb.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0029439926147461