INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ja përse e hëna është dita ku rreziku i atakut kardiak është më i madh

Ja përse e hëna është dita ku rreziku i atakut kardiak është më i madh

Publikuar më: 12:37 01-10-2018

Ataku kardiak ndoshta nuk është i parashikueshëm, por ekziston një ditë e caktuar, ku rreziku për një të tillë është tejet i lartë. Sipas studiuesve, bëhet fjalë për ditën e parë të javës, pra e hëna. Sipas një studimi e hëna është dita me potencialin më të madh për të pësuar një sulm në zemër.

Kjo për shkak të shumë faktorëve ndikues. Stresi i rikthimit në punë dhe të paturit një javë të tërë përpara ju shkakton më shumë tension dhe stres se zakonisht. Rreziku te burrat rritet me 20% e ndërsa te gratë me 15%.

Po kështu alkooli i shumtë i konsumuar gjatë fundjavës përbën një tjetër problem.

 

Article Logic
Execution time: 0.0030789375305176