INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Itali, goditet banda e trafikantëve të kokainës. Shisnin përmes WhatsApp

Itali, goditet banda e trafikantëve të kokainës. Shisnin përmes WhatsApp

Publikuar më: 14:37 22-10-2017

Një grup i shpërndarjes së kokainës që porositë për shitjen dhe shpërndarjen e mallit i merrte nëpërmjet whats upp, dhe që operonte në zonën e Bregamos dhe Milanos u godit nga policia. Karabinierët e qytetit të Treviglio, kanë përfunduar ekzekutimin e të operacioni anti-drogë të zhvilluar në muajt e mëparshëm në qytetin e Bergamos dhe Milanos. Emri i operacionit "Whatsapp 2017" vjen nga fakti se urdhrat janë bërë nga blerësit si personalisht dhe nëpërmjet shënimeve në chat. Nëntë persona po hetohen , 7 maroken me moshë mes 20 dhe 50 vjet, si dhe dy italianë të moshës 30-vjeçare. Afrikanët e Veriut kishin thurur një rrjet të dendur të shpërndarjes së drogës që kryhej jo vetëm në Treviglio, por edhe në qytetet e Medolago, Terno d'Isola, Calusco d'Adda, Bonate Sopra, Chignolo d'Isola dhe Casirate d'Adda. Qendrat e këtyre qyteteve u pushtuan nga grupi kriminal që trafikonte kryesisht kokainë, por edhe në hashash. Shpërndarja kryhej në rrugë, kopshte publike, por edhe në bare në qendër të Treviglio. Dhjetëra klientë të gjithë të padyshuar, dhe me një stil të jetës në dukje normale,përdornin whats app për të blerë drogë. Baza ku operonte rrjeti ishte në Treviglio dhe dozat e kokainës kushtonin rreth 50 euro me pakicë. Në hetimin e zhvilluar për rreth katër muaj, policia ka hetuar edhe dy italianë, të njohurit dhe të dashurat e disa subjekteve të grupit kriminal. Dy gra janë thirrur nga prokurori publik i Bergamo, pasi akuzohen se ndihmuan dhe inkurajuan grupin kriminel, pasi ka fakte që tregojnë se ato ndihmuan tregtarët e drogës. Për një nga të dyshuarit maroken janë të dyshuar edhe për të kanë vazhduar për tentativë grabitje nga kërcënimet e vdekjes kërkuar për të rimarrë kompensim kërkuar për një lojë të kokainës shitur nga palët e treta. Dy nga nëntë pjesëtarët e rrjetit të shitjes së drogës u arrestuan, të tjerëve u është ndaluar qëndrimi në Bergamo, dhe disa janë lënë të lirë. Edhe gjatë bastisjeve të fundit u gjetën disa gram kokainë dhe hashash.

Article Logic
Execution time: 0.003126859664917