INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Itali, 5 milionë persona jetojnë në varfëri eksterme

Itali, 5 milionë persona jetojnë në varfëri eksterme

Publikuar më: 16:01 26-06-2018

Pavarësisht nga rimëkëmbja e turbullt ekonomike që ka karakterizuar vitet e fundit Italinë, njerëzit që jetojnë në varfëri absolute kanë arritur në 5 milionë në vitin 2017. Ajo është vlera më e madhe e regjistruar nga Instituti i Statistikave që nga viti 2005. Sot Instituti i Statistikave në Itali përcakton se familjet në varfëri absolute janë 1 milion e 778 mijë; brenda tyre jetojnë 5 milionë e 58 mijë persona. Incidenca e varfërisë absolute është 6.9% për familjet nga 6.3% që ishte në vitin 2016 dhe 8.4% nga 7.9%. që ishte për individët. Zëvendës kryeministri Luigi Di Maio ngriti menjëherë në Facebook: "Rekord të varfërish në Itali E drejta e qytetarisë është një e drejtë themelore që duhet të njihet menjëherë ", thotë udhëheqësi i M5s. Jugu i Italisë është ai që vuan më së shumti, ku incidenca e varfërisë absolute u rrit si për familjet (nga 8.5% në 2016 në 10.3%) dhe për individët (nga 9.8% në 11.4%). %). Por, Instituti vë në dukje, madje edhe në zonat metropolitane të Veriut si në qendra dhe në periferi, varfëria në rritje.

Article Logic
Execution time: 0.0022590160369873