INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Hyn në fuqi ligji, homoseksualët dënohen me vdekje duke u goditur me gurë

Hyn në fuqi ligji, homoseksualët dënohen me vdekje duke u goditur me gurë

Publikuar më: 13:06 03-04-2019

Ka hyrë në fuqi ligji i cili dënon me vdekje të gjithë ata që tradhëtojnë në martesë por edhe ata që kanë marrëdhënie homoseksuale. Dhe vdekja do të jetë përmes goditjeve me gurë.

Një ligj i tillë është vendosur në shtetin e vogël islamik Brunei . Paketa e re dhe mjaft e ashpër ligjore parashikon dhe prerjen e dorës për krimin e vjedhjes.

Vendime të tilla kanë shkaktuar kritika nga komunitetet ndërkombëtare.

Sipas ligjit inkriminimi do të konsiderohet vepër penale në raste rrëfimesh dhe nëse raporti homoseksual dëshmohet nga 4 persona.

Homoseksualiteti është tashme ilegal në Brunei dhe dënohesh me 10 vite burg por masat e fundit janë më ekstreme.

Edhe në shtete të tjera kryesisht muslimane personat e përfshirë në raporte homoseksuale marrin dënime maksimale. Pëmendim këtu shtete si Iran, Irak, Afganistan, Nigeri etj.

E teksa homoseksualët në Brunei përballen me vdekjen, në Nebraska, një grua 61-vjeçare solli në jetë mbesën e saj, duke shërbyer si nënë bartëse për të birin të lidhur me një tjetër djalë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0077722072601318
    array(1) { ["section"]=> string(78) "hyn-ne-fuqi-ligji-homoseksualet-denohen-me-vdekje-duke-u-goditur-me-gure-90524" }