INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Finlandezët e papunë të lumtur… me 560 euro në muaj

Finlandezët e papunë të lumtur… me 560 euro në muaj

Publikuar më: 15:10 09-02-2019

Finlanda është një nga ato shtete ku mirëqënia është e lartë.

Dhe duket se të papunët janë të motivuar të mos kërkojnë punë pasi pagesa e të ardhurave nga sistemi i shtyn ata të jenë lumtur me jetën e tyre.

Dhënia e të ardhurave bazë personave të papunë në Finlandë nuk i ka shtyrë ata të gjejnë punë, zbulon një hulumtim.

Nga janari i vitit 2017 deri në dhjetor të vitit 2018, 2,000 finlandezë të papunë kanë marrë një pagesë mujore prej 560 eurosh.

Qëllimi ka qenë që të shihet nëse siguria e garantuar do t’i shtyjë njerëzit të gjejnë punë.

Kur e ka nisur këtë hulumtim në vitin 2017, Finlanda ka qenë vendi i parë evropian që do të testonte idenë e të ardhurave.

Eksperimenti u ofroi të papunëve 560 euro në muaj për dy vite, por duket se ka rritur mirëqenien e përgjithshme të përfituesve, dhe ka dështuar t’i nxisë ata të gjejnë një punë dhe të fitojnë më shumë, siç kishin shpresuar zyrtarët finlandezë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0040261745452881
    array(1) { ["section"]=> string(56) "finlandezet-e-papune-te-lumtur-me-560-euro-ne-muaj-86553" }