INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Edi Rama i kërkon BE-së të gjejë dashurinë për vetveten e të mbështesë shqiptarët

Edi Rama i kërkon BE-së të gjejë dashurinë për vetveten e të mbështesë shqiptarët

Publikuar më: 10:32 21-05-2019

Kryeministri Edi Rama, në ceremoninë e vendosjes së FRONTEX në vend, i foli të huajave të pranishëm në event. Ai citoi një anketë e kryer nga Komisioni Europian ku ka rezultuar që 93 për qind e shqiptarëve mbështesin integrimin në Bashkimin Europian. Kjo, dashuri, tha Rama kërcënohet. "Ata që kanë ardhur nga jashtë sot dua t'u them që 93% e njerëzve mbështesin integrimin në BE. Nuk është arsye për të buzëqeshur me çudi se ne nuk jemi naivë në këtë dashuri të verbër për BE-në që sot kërcënohet nga verbëria ndaj historisë së BE-së”, u shpreh kryeministri, që më pas i bëri një kërkesë BE-së. “Ne jemi thjeshtë dhe vetëm pjesë e një territori që luftën nuk e ka parë thjeshtë në TV, në arkivat bardh e zi apo përmes filmave por kemi pasur këtu 500 mijë shqiptarë nga Kosova që këtu i solli lufta, ashtu sikur në të gjithë këtë rajon, viktimat të panumërta ka bërë lufta në kohën kur në BE lufta konsiderohej një çështje e zgjidhur e të shkuarës falë BE-së. Me kënaqësinë e madhe që sot keni ardhur në një vend që 93% është i dashuruar me Europën dhe me urimin që në Europë ta gjeni dashurinë për vetveten unë iu falenderoj shumë", nënvizoi kryeministri.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0080001354217529
    array(1) { ["section"]=> string(87) "edi-rama-i-kerkon-be-se-te-gjeje-dashurine-per-vetveten-e-te-mbeshtese-shqiptaret-94277" }