INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
“Dorëzimi i mandateve do të shkaktojë stanjacion politik e do të nxis protesta të dhunshme”

“Dorëzimi i mandateve do të shkaktojë stanjacion politik e do të nxis protesta të dhunshme”

Publikuar më: 17:10 22-02-2019

Grupi parlamentar i CDU/CSU ka reaguar mbi zhvillimet politike në vend. Përmes zëdhënësit të saj Florian Hahn, CDU/CSU vlerëson se Shqipëria po humbet shumë kredite në sytë e miqve europianë. Sipas këtij grupi, dorëzimi në masë i mandateve do të shkaktojë stanjacion politikë e do të nxis protesta të dhunshme. Sa i përket prespektivës së Shqipërisë për anëtarësim, CDU/CSU vlerëson se po shfaqen re të zeza.

“Shqipëria për momentin është duke luajtur shumë me kredibilitetin tek miqtë evropianë. Në rast se perspektiva për çeljen e negociatave për në BE në mesin e vitit të kaluar ishte ende rozë, tani po shfaqen re të zeza. Protestat e aktuale në Tiranë pengojnë qeverinë, si dhe paralizojnë funksionimin e parlamentit. Protestat dhe demonstrtratat bëjnë pjesë tek të drejtat e njeriut dhe janë një tipar dallues i demokracisë, në rast se ato zhvillohen në mënyrën e duhur", tha zëdhënësi. 

"Por deputetët e partive tona partnere në Shqipëri i bëjnë një shërbim të keq (autogol) qëllimit të tyre, nëse nëpërmjet dorëzimit masiv të mandateve do të shkaktojnë një stanjacion politik dhe do të nxisin protesta të dhunshme.  Një qëndrim refuzues nuk i shërben as vendit, as qytetarëve. Prandaj ju bëj thirrje miqve tanë në Shqipëri për vetëpërmbajtje. Qeveria dhe opozita duhet të zhvillojnë menjëherë bisedime, në mënyrë që të rifillojë funksionimi i parlamentit dhe të rivendosen marëdhënie të qarta. Perspektiva evropiane është vënë në rrezik”, deklaroi zëdhënësi i CDU/CSU gjermane.

 

reagimi_i_csu.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0054190158843994