INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çmimet ‘Oscar’, ja cilët u shpallën filmat dhe aktorët me të mirë[VIDEO]

Çmimet ‘Oscar’, ja cilët u shpallën filmat dhe aktorët me të mirë[VIDEO]

Publikuar më: 08:54 05-03-2018

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj për çdo kategori.

Ky ishte edicioni i 90-të i Oscar Awards, ceremonia e të cilit u mbajt në Dolby Theatre, në Hollywood, ndërsa për të dytin vit radhazi, u soll në Shqipëri nga Top Channel, nëpërmjet një transmetimi maratonë.

“The Shape of Water” ka qenë filmi me më shumë Çmime Oscar të fituar në këtë edicion të 90, me plot 4 të tillë, përfshi filmin më të mirë dhe drejtorin më të mirë.

Fituesit e Çmimeve Oscar, sipas kategorive janë si më poshtë:

 

-Filmi më i mirë - The Shape of Water

 

-Aktori më i mirë - Gary Oldman - Darkest Hour

-Aktorja më e mirë - Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Aktori më i mirë mbështetës - Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Stilimi dhe Make up-i më i mirë - Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick

-Kostumografia më e mirë - Phantom Thread, Mark Bridges

-Dokumentari më i mirë - Icarus - Bryan Fogel dhe Dan Cogan]

-Muzika më e mirë - Dunkirk - Richard King and Alex Gibson

-Produksioni më i mirë - The Shape of Water, Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry dhe Shane Vieau

-Filmi më i mirë në gjuhë të huaj - A Fantastic Woman (Chile)

-Aktorja më e mirë mbështetëse - Allison Janney - I, Tonya

-Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër - Dear Basketball - Glen Keane dhe Kobe Bryant

 

-Filmi më i mirë i animuar – Coco

 

-Efektet më të mira vizuale - Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover

-Editimi më i mirë - Dunkirk - Lee Smith

-Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër - The Silent Child - Chris Overton dhe Rachel Shenton

-Skenari më i mirë, i adaptuar - Call Me By Your Name - James Ivory

-Skenari më i mirë, origjinal - Get Out - Jordan Pele

-Kinematografia më e mirë - Blade Runner 2049

-Kënga më e mirë origjinale - Remember Me - Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

-Drejtori më i mirë i filmit - The Shape of Water - Guillermo Del Toro

 

-Fotografia më e mirë - The Shape of Water

 

Article Logic
Execution time: 0.0035710334777832