INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çfarë u ndodhte njerëzve që merreshin me thashetheme në Mesjetë? U shokuam! [FOTO]

Çfarë u ndodhte njerëzve që merreshin me thashetheme në Mesjetë? U shokuam! [FOTO]

Publikuar më: 15:41 07-02-2018
Thashethemet kanë ekzistuar gjithmonë, në çdo periudhë kohore.
Njerëzimi gjithmonë është marrë, merret dhe do të merret me thashetheme. Kohët e fundit, madje disa studime kanë dalë në përfundimin se të bësh thashetheme të bën mirë për  produktivitetin në punë. Për këtë arsye, ekzistonte edhe dënimi për thashethemaxhinjtë, për mëkatin e tyre të madh. Në Mesjetë është konsideruar si një krim i rëndë. Më saktësisht, i vendosnin një hekur në fytyrë, bashkë me kokën, ndërsa te gjuha i vendosnin një thikë.
Ata nuk kishin as mundësi për të nxjerrë zërin, pasi ishte i kyçur me çelësa. Gjithashtu, sipër kokës kishin një këmbanë që sa herë leviznin kokën, ajo bënte zhurmë. Njerëzit e tjerë, në këtë mënyrë argëtoheshin dhe dilnin në rrugë të shikonin personin e dënuar. Kjo mënyrë e të dënuarit të thashethemexhinjve, u praktiua për herë të parë në Skoci në vitin 1567.
Më e forta e kësaj, ishte sepse ishin vetë burrat që kërkonin dënimin e grave të tyre. Shpresojmë që kjo metodë most ë na kthehet më, sepse gjysma e femrave do përfundonin me thikën në gjuhë. Për më tepër shikoni disa prej fotove më poshtë:
 
 
 
Article Logic
Execution time: 0.0034990310668945