INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çfarë parashikon Kodi i Sjelljes së deputetëve? S'ka më celular në seancë [FOTO]

Çfarë parashikon Kodi i Sjelljes së deputetëve? S'ka më celular në seancë [FOTO]

Publikuar më: 13:17 10-10-2017

Gramor Ruçi u tregua i ashpër ndaj të gjithë deputetëve sa i përket respektimit të rregullores së kuvendit që në seancën e parë, kur bëhej fjalë për kohën që iu takon në kuvend. E zbatimin e përpiktë të rregullores ai e nisi me një nga figurat e demokratëve, me liderin historik Sali berishën.
Madje Gramoz Ruçi nuk nguroi të “dënojë” Lulzim Bashën kur mbajti të bllokuar foltoren e kuvendit, pasi mazhoranca refuzoj debatin për ngritjen e komisionit ad - hoc të reformës zgjedhore.
Por vetëm një ditë përpara këtij vendimi të Gramor Rucit, një grup prej 6 deputetësh socialistë kishin depozituar në kuvend kërkesën për ndryshimin e kodit të sjelljes së deputetëve. Pika më e debatuar është ajo që përcakton sjelljen e deputetëve me kreun e kuvendit , kryeministrin dhe anëtarët e qeverisë, për të cilët ndalohet të përdoret fjalë fyese.
Kodi i Sjelljes:
1. Deputeti nuk duhet:
a) të shprehet me fjalë të pahijshme dhe ofenduese në Kuvend;
b) të pengojë ose të cenojë rregullin e zhvillimit të punimeve të Kuvendit;
c) të përdorë fjalë fyese që cenojnë personalitetin e drejtuesit të seancës;
ç) të kërcënojë apo fyejë deputetët e tjerë, anëtarët e Këshillit të Ministrave dhe personalitetet e tjera të larta shtetërore;
Por ka dhe të tjera rregulla, të cilat quhen absurde nga deputet e opozitës. Një prej tyre është pikërisht propozimi që në seancën plenare nuk mund të përdoren telefonat celularë.

kodi_etik.png

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0092329978942871
    array(1) { ["section"]=> string(88) "cfare-parashikon-kodi-i-sjelljes-se-deputeteve-nxit-debat-mes-pd-se-dhe-ps-se-foto-38555" }