INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çfarë ndodh nëse qëndroni miq me ish-in tuaj? Habit studimi i ri: Jeni psikopatë!

Çfarë ndodh nëse qëndroni miq me ish-in tuaj? Habit studimi i ri: Jeni psikopatë!

Publikuar më: 14:14 21-04-2019

Personat që bëhen miq me ish partnerët e tyre kanë tendenca psikopatie.Psikopatia, një nënkategori e çrregullimit të personalitetit, është një term psikologjik i përdorur shpesh për t’iu referuar atyre personave që shfaqin tipare të personalitetit si narcizmi, sadizmi, egoizmi, mungesa e ndjeshmërisë dhe / ose ‘hijeshi’ sipërfaqësore.

Sipas studimit në revistën “Personality and Individual Differences”, mbajtja e marrëdhënieve miqësore me një ish partner/e nuk është shenjë maturie. Përkundrazi, mund të bëhet fjalë për diçka jo të shëndetshme nga pikëpamja e shëndetit mendor.

Kërkimi i realizuar nga universiteti Oakland doli në rezultatet se personat që ishin me idenë e të mbajturit të marrëdhënieve me ishin paraqesnin cilësi të personalitetit që gjenden tek personat psikopatë.

Article Logic
Execution time: 0.0033340454101562